Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-100MT160PAPBF
VS-100MT160PAPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-100MT160PAPBF
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
DIODE BRDG 3PHS 1600V 100A INTPK
Datasheet Download
VS-100MT160PAPBF.pdf
Availability of VS-100MT160PAPBF
QUANTITY
VS-100MT160PAPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-100MT160PAPBF
Internal Part NumberEIS-VS-100MT160PAPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-006-2014-Rev-0 03/Mar/2014
Standard Package15
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1600V
Current - DC Forward (If) (Max)100A
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case7-MTPB
Supplier Device Package7-MTPB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-100MT160PAPBF
Related LinksVS-100MT, VS-100MT160PAPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-100MT160PAPBF Details Description
Related parts for VS-100MT160PAPBF
IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 240PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
30X5IM3/56 BOLT 90MM 4 PCS datasheet.pdf
DIODE VARACTOR DUAL GAAS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf