TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ61AD
D38999/26FJ61AD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ61AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FJ61AD.pdf
Availability of D38999/26FJ61AD
QUANTITY
D38999/26FJ61AD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ61AD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ61AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ61AD
Related LinksD38999/, D38999/26FJ61AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ61AD Details Description
Related parts for D38999/26FJ61AD
OSC XO 11.0592MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO201AD datasheet.pdf
FUSE CERM 3A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
KIT DEV GIGABIT ETHERNET VIRTEX5 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.6UH 5.6A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 1W DO216 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 22POS HL LOW P datasheet.pdf