TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ61HB
D38999/26FJ61HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ61HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FJ61HB.pdf
Availability of D38999/26FJ61HB
QUANTITY
D38999/26FJ61HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ61HB
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ61HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ61HB
Related LinksD38999/, D38999/26FJ61HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ61HB Details Description
Related parts for D38999/26FJ61HB
IC OPAMP AUDIO 55MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC FIFO BI SYNC 256X18 68-PLCC datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 890NM REV GW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5MM datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED/YLW BKLT RA SGL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS 8.70MM YELLOW datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H datasheet.pdf