TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ61HN
D38999/26FJ61HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ61HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FJ61HN.pdf
Availability of D38999/26FJ61HN
QUANTITY
D38999/26FJ61HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ61HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ61HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ61HN
Related LinksD38999/, D38999/26FJ61HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ61HN Details Description
Related parts for D38999/26FJ61HN
IC PWM PWR DRVR HI-EFF 32-HLQFP datasheet.pdf
MARKER CABLE STRAP GRAY datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A TO-226 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/2V 10DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf