TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ61SN-LC
D38999/26FJ61SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ61SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FJ61SN-LC.pdf
Availability of D38999/26FJ61SN-LC
QUANTITY
D38999/26FJ61SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ61SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ61SN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ61SN-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FJ61SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ61SN-LC Details Description
Related parts for D38999/26FJ61SN-LC
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RING CABLEWAY 3" X 4" datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 160MHZ 16SOIC datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 1.50A 24V CHIP 1812 datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 3C3 MIX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf