Amphenol Aerospace Operations D38999/26FJ7SC
D38999/26FJ7SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ7SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 99POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26FJ7SC.pdf
Availability of D38999/26FJ7SC
QUANTITY
D38999/26FJ7SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ7SC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ7SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions99 (97 + 2 Coax)
Shell Size - Insert25-7
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ7SC
Related LinksD38999/, D38999/26FJ7SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FJ7SC Details Description
Related parts for D38999/26FJ7SC
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 1A E-LINE datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN IC SOCKET 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf