Hirose Electric Co Ltd FH12-32S-0.5SH(54)
FH12-32S-0.5SH(54) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-32S-0.5SH(54)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 32POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12-32S-0.5SH(54).pdf
Availability of FH12-32S-0.5SH(54)
QUANTITY
FH12-32S-0.5SH(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-32S-0.5SH(54)
Internal Part NumberEIS-FH12-32S-0.5SH(54)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
Standard Package2,000
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions32
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-32S-0.5SH(54)
Related LinksFH12-32S-, FH12-32S-0.5SH(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-32S-0.5SH(54) Details Description
Related parts for FH12-32S-0.5SH(54)
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 2K OHM 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 7.5A DDPAK datasheet.pdf
TRANS PNP 140V 10A TO-3PN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
UMY5-2460 SAFETY MAT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf