Souriau Connection Technology D38999/26JC35JD
D38999/26JC35JD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JC35JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG STRAIGHT 22POS W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26JC35JD.pdf
Availability of D38999/26JC35JD
QUANTITY
D38999/26JC35JD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JC35JD
Internal Part NumberEIS-D38999/26JC35JD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-38999 Circular Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JC35JD
Related LinksD38999/, D38999/26JC35JD Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26JC35JD Details Description
Related parts for D38999/26JC35JD
MOSFET 2P-CH 20V 3.3A 8-SOIC datasheet.pdf
LED LIGHT TUBE 2' GREEN DIFF 24V datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 26POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V DO35 datasheet.pdf
FUEHRUNGSSCHIENE R3 datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 253VAC AXIAL datasheet.pdf