Amphenol Aerospace Operations D38999/26JD19SD
D38999/26JD19SD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JD19SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26JD19SD.pdf
Availability of D38999/26JD19SD
QUANTITY
D38999/26JD19SD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JD19SD
Internal Part NumberEIS-D38999/26JD19SD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JD19SD
Related LinksD38999/, D38999/26JD19SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JD19SD Details Description
Related parts for D38999/26JD19SD
RES SMD 110K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 25' NM RTNM datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 5.2VOUT 100W datasheet.pdf
FMC SDP INTERPOSER BOARD datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf