Amphenol Aerospace Operations D38999/26JE26JA
D38999/26JE26JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JE26JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26JE26JA.pdf
Availability of D38999/26JE26JA
QUANTITY
D38999/26JE26JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JE26JA
Internal Part NumberEIS-D38999/26JE26JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JE26JA
Related LinksD38999/, D38999/26JE26JA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JE26JA Details Description
Related parts for D38999/26JE26JA
CABLE PATCH CAT6 BLUE 14' datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 8pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2PHASE NOISE SUP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
SHUNT CONN. ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
ZACK STRIP FLAT 100-SEC LABELED datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM P600 datasheet.pdf
DSUB 9 F WW .375 G ZINC datasheet.pdf