Amphenol Aerospace Operations D38999/26JE26SB
D38999/26JE26SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JE26SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26JE26SB.pdf
Availability of D38999/26JE26SB
QUANTITY
D38999/26JE26SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JE26SB
Internal Part NumberEIS-D38999/26JE26SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JE26SB
Related LinksD38999/, D38999/26JE26SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JE26SB Details Description
Related parts for D38999/26JE26SB
FILTER SGL PHASE EXTER POWER 12A datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
SW MIN SNAP ACT SLD SPDT 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
BOARD EVAL W/FMC CONN FPGA DEV datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf