Amphenol Aerospace Operations D38999/26JE26SNLC
D38999/26JE26SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JE26SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26JE26SNLC.pdf
Availability of D38999/26JE26SNLC
QUANTITY
D38999/26JE26SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JE26SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JE26SNLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JE26SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26JE26SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JE26SNLC Details Description
Related parts for D38999/26JE26SNLC
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 100MA 30V datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 8POS DL SMD AU datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 30mA Backlight 28-WQFN (4x4) Exposed Pad datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 324VC SMB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 SKT PLUG datasheet.pdf
1000UF 10V 9.5X32 85C AXI datasheet.pdf