Amphenol Aerospace Operations D38999/26JF11SNLC
D38999/26JF11SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JF11SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26JF11SNLC.pdf
Availability of D38999/26JF11SNLC
QUANTITY
D38999/26JF11SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JF11SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JF11SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JF11SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26JF11SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JF11SNLC Details Description
Related parts for D38999/26JF11SNLC
CONN HEADER 27POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 1.8V ST SMD datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 3R 5.5KV BOLT-I datasheet.pdf
RES 162 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf