Souriau Connection Technology D38999/26JG11AB
D38999/26JG11AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JG11AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRAIGHT PIN
Datasheet Download
D38999/26JG11AB.pdf
Availability of D38999/26JG11AB
QUANTITY
D38999/26JG11AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JG11AB
Internal Part NumberEIS-D38999/26JG11AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-38999 Circular Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JG11AB
Related LinksD38999/, D38999/26JG11AB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26JG11AB Details Description
Related parts for D38999/26JG11AB
CAP CER 0.22UF 50V Y5V 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 250MW SOD882 datasheet.pdf
CONN BASE HOUSING COVER SIZE 1 datasheet.pdf
SWITCH BLOCK 1 NO 1 NC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N CH 400V 8A TO252 datasheet.pdf
RES 74.1K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H GOLD datasheet.pdf
TV 21C 21#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
1UF 200V 7.54X25.4 125C AXI datasheet.pdf