Amphenol Aerospace Operations D38999/26JG11SNLC
D38999/26JG11SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JG11SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26JG11SNLC.pdf
Availability of D38999/26JG11SNLC
QUANTITY
D38999/26JG11SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JG11SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JG11SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JG11SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26JG11SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JG11SNLC Details Description
Related parts for D38999/26JG11SNLC
IC MULTIPLEXER QUAD 2INP 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE BASIC SMD 8-SOP datasheet.pdf
OSC MEMS 133.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
P-CLAMP (BOEING SPEC) datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 160POS 0.8MM SMD datasheet.pdf