Amphenol Aerospace Operations D38999/26JH21PNLC
D38999/26JH21PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JH21PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26JH21PNLC.pdf
Availability of D38999/26JH21PNLC
QUANTITY
D38999/26JH21PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JH21PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JH21PNLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JH21PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26JH21PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JH21PNLC Details Description
Related parts for D38999/26JH21PNLC
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 72POS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE USB B PLUG A PLUG SILVER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V datasheet.pdf
LED SLIM 3500K 1090LM BACK WIRE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917 datasheet.pdf