ITT Cannon, LLC D38999/26JH53HA
D38999/26JH53HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JH53HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS CABLE PIN
Datasheet Download
D38999/26JH53HA.pdf
Availability of D38999/26JH53HA
QUANTITY
D38999/26JH53HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JH53HA
Internal Part NumberEIS-D38999/26JH53HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JH53HA
Related LinksD38999/, D38999/26JH53HA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26JH53HA Details Description
Related parts for D38999/26JH53HA
IC REG LDO 5V 1A DDPAK datasheet.pdf
SURGE SUPP THYRISTOR 145V TO-92 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 16VA THRU HOLE datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ/PROG 0.75A 16QSOP datasheet.pdf