Souriau Connection Technology D38999/26JH53SC
D38999/26JH53SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JH53SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26JH53SC.pdf
Availability of D38999/26JH53SC
QUANTITY
D38999/26JH53SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JH53SC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JH53SC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JH53SC
Related LinksD38999/, D38999/26JH53SC Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26JH53SC Details Description
Related parts for D38999/26JH53SC
PC BOARD 3-HOLE SLDR PAD 4.5X9.6 datasheet.pdf
IDC CABLE - MKC40K/MC40F/MCF40K datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
RES 220 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 52POS 1.27MM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
PHOTODIODE 880NM W/FILTER SMD datasheet.pdf
CABLE 2 AXIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48UQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf