Amphenol Aerospace Operations D38999/26JH55PN
D38999/26JH55PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JH55PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JH55PN.pdf
Availability of D38999/26JH55PN
QUANTITY
D38999/26JH55PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JH55PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26JH55PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JH55PN
Related LinksD38999/, D38999/26JH55PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JH55PN Details Description
Related parts for D38999/26JH55PN
IC VREF SERIES 3V SC70 datasheet.pdf
21P MTA156 ASSY 22AWG RED LF datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2413 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGED W/PIN datasheet.pdf
CBL RIBN 6COND 0.100 GRAY 500' datasheet.pdf
RES 130 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 800MA AXIAL datasheet.pdf