Vicor Corporation V300C5M100BL2
V300C5M100BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C5M100BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V300C5M100BL2.pdf
Availability of V300C5M100BL2
QUANTITY
V300C5M100BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5M100BL2
Internal Part NumberEIS-V300C5M100BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5M100BL2
Related LinksV300C5, V300C5M100BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5M100BL2 Details Description
Related parts for V300C5M100BL2
CAP FILM 0.022UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 720MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR SCH TRIG 8XSON datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 16MM datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DOUBLE M12 SHORT PW 2M PNP NO datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf