Amphenol Aerospace Operations D38999/26JJ19PA
D38999/26JJ19PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ19PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JJ19PA.pdf
Availability of D38999/26JJ19PA
QUANTITY
D38999/26JJ19PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ19PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ19PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ19PA
Related LinksD38999/, D38999/26JJ19PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JJ19PA Details Description
Related parts for D38999/26JJ19PA
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
RES 91K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED PANEL IND YLW TINT SNAP-IN datasheet.pdf
BOARD EVALUATION SERIAL EEPROM datasheet.pdf
OSC MEMS 12.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN CAP FOR SIZE 28 RCPT datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 8POS datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf