Rohm Semiconductor MCR18EZHJ183
MCR18EZHJ183 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJ183
Brief Description
RES SMD 18K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJ183.pdf
Availability of MCR18EZHJ183
QUANTITY
MCR18EZHJ183 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJ183
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJ183
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJ183
Related LinksMCR18E, MCR18EZHJ183 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJ183 Details Description
Related parts for MCR18EZHJ183
RELAY RF SPDT 500MA 6V datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.12V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 1A (Flash) Camera Flash 12-WSON (3x3) datasheet.pdf
INDICATOR GRN TRANSLUC SUBMIDGET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.3A 8SON datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 76A TO247 datasheet.pdf