| Internal Part Number | EIS-DA-160-24-02-00-00 | |
| Product Training Modules | Thermoelectric Assemblies | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Thermoelectric, Peltier Assemblies | |
| Series | PowerCool | |
| Heat Transfer Type | Direct to Air | |
| Power - Cooling | 160W | |
| Current | 7.4A | |
| Voltage | 24V | |
| Fan Location | Warm Side | |
| Power - Input | 178W | |
| Operating Temperature | -10°C ~ 46°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Dimensions - Overall | 300mm L x 152mm W x 100mm H | |