Amphenol Aerospace Operations D38999/26JJ24SB
D38999/26JJ24SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ24SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26JJ24SB.pdf
Availability of D38999/26JJ24SB
QUANTITY
D38999/26JJ24SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ24SB
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ24SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ24SB
Related LinksD38999/, D38999/26JJ24SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JJ24SB Details Description
Related parts for D38999/26JJ24SB
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
22P MTA100 CONN ASSY GRN datasheet.pdf
CBL RIBN 4COND 0.098 GREEN 1000' datasheet.pdf
MTG 1/2" AG KUPPIGEM BET TIGER datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf