Souriau Connection Technology D38999/26JJ29SNL
D38999/26JJ29SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ29SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26JJ29SNL.pdf
Availability of D38999/26JJ29SNL
QUANTITY
D38999/26JJ29SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ29SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ29SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ29SNL
Related LinksD38999/2, D38999/26JJ29SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26JJ29SNL Details Description
Related parts for D38999/26JJ29SNL
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ENVIRONMENTALLY SEALED LIMIT SW datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 48MM datasheet.pdf