Amphenol Aerospace Operations D38999/26JJ29SNLC
D38999/26JJ29SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ29SNLC
Brief Description
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26JJ29SNLC.pdf
Availability of D38999/26JJ29SNLC
QUANTITY
D38999/26JJ29SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ29SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ29SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ29SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26JJ29SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JJ29SNLC Details Description
Related parts for D38999/26JJ29SNLC
BIT TORX T7 3.54" datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN 500' datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS F R/A ASSY TIN datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CAP FILM 120PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf