Yageo CC1206KKX7R6BB106
CC1206KKX7R6BB106 picture photo
Mfg. Part Number
CC1206KKX7R6BB106
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X7R 1206
Datasheet Download
CC1206KKX7R6BB106.pdf
Availability of CC1206KKX7R6BB106
QUANTITY
CC1206KKX7R6BB106 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1206KKX7R6BB106
Internal Part NumberEIS-CC1206KKX7R6BB106
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1206KKX7R6BB106
Related LinksCC1206KK, CC1206KKX7R6BB106 Datasheet, Yageo Distributor
CC1206KKX7R6BB106 Details Description
Related parts for CC1206KKX7R6BB106
CAP FILM 0.1UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC SW REG STEP-DONW SYNC 24-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS TYPE AB R/A datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC 100W 100V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 11/2 RED 5X4' datasheet.pdf
6POS SIL VERTICAL PIN HEADER datasheet.pdf