Amphenol Aerospace Operations D38999/26JJ43PN
D38999/26JJ43PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ43PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JJ43PN.pdf
Availability of D38999/26JJ43PN
QUANTITY
D38999/26JJ43PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ43PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ43PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ43PN
Related LinksD38999/, D38999/26JJ43PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JJ43PN Details Description
Related parts for D38999/26JJ43PN
RES SMD 4.32K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC POE 802.3AF CONTROLLER 8-DFN datasheet.pdf
IC MPU 8BIT 5V 16MHZ EXT 44PLCC datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1.2 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 58A TO-220AB datasheet.pdf
INSERT ASSY FOR PRO BEAM MINI datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX98306 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5A 15 MOHM TH datasheet.pdf