Amphenol Aerospace Operations D38999/26JJ4SNLC
D38999/26JJ4SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ4SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 56POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26JJ4SNLC.pdf
Availability of D38999/26JJ4SNLC
QUANTITY
D38999/26JJ4SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ4SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ4SNLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (8), 20 (48)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ4SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26JJ4SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JJ4SNLC Details Description
Related parts for D38999/26JJ4SNLC
IC DSC 16BIT 144KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 1KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR RA SMT NAIL 30AU datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIN-POWER FLOW048FP-5 5C1-1 datasheet.pdf
WP-SC BRASS WP PVC 21 datasheet.pdf
OSC TCXO 16.384MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf