Amphenol Aerospace Operations D38999/26JJ61HB
D38999/26JJ61HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ61HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JJ61HB.pdf
Availability of D38999/26JJ61HB
QUANTITY
D38999/26JJ61HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ61HB
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ61HB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ61HB
Related LinksD38999/, D38999/26JJ61HB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JJ61HB Details Description
Related parts for D38999/26JJ61HB
FIXED IND 10UH 14A 8 MOHM TH datasheet.pdf
INPUT MODULE DC 18MA 24VDC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 68POS R/A datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.005" UNIV datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf