Amphenol Aerospace Operations D38999/26JJ61PNLC
D38999/26JJ61PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ61PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26JJ61PNLC.pdf
Availability of D38999/26JJ61PNLC
QUANTITY
D38999/26JJ61PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ61PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ61PNLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ61PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26JJ61PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JJ61PNLC Details Description
Related parts for D38999/26JJ61PNLC
JUMPER-H1507TR/A3049W/X 8" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 38TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
ASSEMBLY SQUARE 1 POS 21.6MM D 1 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf