Amphenol Aerospace Operations D38999/26JJ61SNLC
D38999/26JJ61SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ61SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26JJ61SNLC.pdf
Availability of D38999/26JJ61SNLC
QUANTITY
D38999/26JJ61SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ61SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ61SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ61SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26JJ61SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JJ61SNLC Details Description
Related parts for D38999/26JJ61SNLC
CAP FILM 5600PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 700MA 110 MOHM datasheet.pdf
SW ROTRY FIX LVR ROLL DPDT 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL36111DRZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
GDT 130V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf