Bel Fuse Inc. SSQE48T20033-NAAN
SSQE48T20033-NAAN picture photo
Mfg. Part Number
SSQE48T20033-NAAN
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 66W
Datasheet Download
SSQE48T20033-NAAN.pdf
Availability of SSQE48T20033-NAAN
QUANTITY
SSQE48T20033-NAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of SSQE48T20033-NAAN
Internal Part NumberEIS-SSQE48T20033-NAAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.8mm x 9.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSQE48T20033-NAAN
Related LinksSSQE48T2, SSQE48T20033-NAAN Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SSQE48T20033-NAAN Details Description
Related parts for SSQE48T20033-NAAN
CAP ALUM 82UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU OTP 16K ZIRC 44QFP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 390MA 1.02 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONN FFC VERT 12POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 32VDC ROCKER datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP FO TIN datasheet.pdf