Amphenol Aerospace Operations D38999/26KE26PB
D38999/26KE26PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KE26PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26KE26PB.pdf
Availability of D38999/26KE26PB
QUANTITY
D38999/26KE26PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KE26PB
Internal Part NumberEIS-D38999/26KE26PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KE26PB
Related LinksD38999/, D38999/26KE26PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KE26PB Details Description
Related parts for D38999/26KE26PB
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC CLK DUAL FIFO MEMORY 120HLQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20SO datasheet.pdf
CONTACT PIN 20-24AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC VCSO 693.483MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf