Amphenol Aerospace Operations D38999/26KH53PA
D38999/26KH53PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KH53PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26KH53PA.pdf
Availability of D38999/26KH53PA
QUANTITY
D38999/26KH53PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KH53PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26KH53PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KH53PA
Related LinksD38999/, D38999/26KH53PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KH53PA Details Description
Related parts for D38999/26KH53PA
IC COMP DUAL 4NS FAST 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 8A 8.3 MOHM SMD datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 3POS datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE ETD 188NH N27 datasheet.pdf
KIT DEV NRF24LE1 24QFN datasheet.pdf
CAP FILM 5.1UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 19C 19#12 SKT RECP datasheet.pdf
10000UF 25V 22X40 datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 22UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf