Amphenol Aerospace Operations D38999/26KH53SE
D38999/26KH53SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KH53SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26KH53SE.pdf
Availability of D38999/26KH53SE
QUANTITY
D38999/26KH53SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KH53SE
Internal Part NumberEIS-D38999/26KH53SE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KH53SE
Related LinksD38999/, D38999/26KH53SE Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KH53SE Details Description
Related parts for D38999/26KH53SE
RES SMD 2.2 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HOUSING 12POS FREE HANGING datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC MCU 16KB FLASH LIN TXRX 48QFN datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf