Amphenol Aerospace Operations D38999/26KH53SN
D38999/26KH53SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KH53SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26KH53SN.pdf
Availability of D38999/26KH53SN
QUANTITY
D38999/26KH53SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KH53SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26KH53SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KH53SN
Related LinksD38999/, D38999/26KH53SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KH53SN Details Description
Related parts for D38999/26KH53SN
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 100MA 30V datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT SKT 3POS SLD CUP PNL datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48WFBGA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
MICRO FINE 0.25MM datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf