Amphenol Aerospace Operations D38999/26KH55PC
D38999/26KH55PC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KH55PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26KH55PC.pdf
Availability of D38999/26KH55PC
QUANTITY
D38999/26KH55PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KH55PC
Internal Part NumberEIS-D38999/26KH55PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KH55PC
Related LinksD38999/, D38999/26KH55PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KH55PC Details Description
Related parts for D38999/26KH55PC
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf