Amphenol Aerospace Operations D38999/26KJ24PN
D38999/26KJ24PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KJ24PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26KJ24PN.pdf
Availability of D38999/26KJ24PN
QUANTITY
D38999/26KJ24PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KJ24PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26KJ24PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KJ24PN
Related LinksD38999/, D38999/26KJ24PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KJ24PN Details Description
Related parts for D38999/26KJ24PN
CARD EDGE 48POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN HEADR 52POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 10% 63V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf