Souriau Connection Technology D38999/26KJ24PNL
D38999/26KJ24PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KJ24PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26KJ24PNL.pdf
Availability of D38999/26KJ24PNL
QUANTITY
D38999/26KJ24PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KJ24PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26KJ24PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KJ24PNL
Related LinksD38999/2, D38999/26KJ24PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26KJ24PNL Details Description
Related parts for D38999/26KJ24PNL
RES 1.3K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 3MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM GRN 532NM W/PIN RA datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
PINS AND STICKERS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN RA datasheet.pdf