Amphenol Aerospace Operations D38999/26KJ29SD
D38999/26KJ29SD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KJ29SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26KJ29SD.pdf
Availability of D38999/26KJ29SD
QUANTITY
D38999/26KJ29SD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KJ29SD
Internal Part NumberEIS-D38999/26KJ29SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KJ29SD
Related LinksD38999/, D38999/26KJ29SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KJ29SD Details Description
Related parts for D38999/26KJ29SD
RES 150 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 4.7K OHM 18DRT datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 3POS R/A datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 25W DPAK datasheet.pdf
38.1MM X 41.91MM 1=25/PK datasheet.pdf
TERM BLOCK STR 10POS 3.81MM OR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22K OHM 5% 12W datasheet.pdf
250 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf