Souriau Connection Technology D38999/26KJ46SN
D38999/26KJ46SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KJ46SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26KJ46SN.pdf
Availability of D38999/26KJ46SN
QUANTITY
D38999/26KJ46SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KJ46SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26KJ46SN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions46
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A, 45A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KJ46SN
Related LinksD38999/, D38999/26KJ46SN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26KJ46SN Details Description
Related parts for D38999/26KJ46SN
IC UART DUAL W/FIFO 48-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 16CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 110UH 144MA 4.9 OHM TH datasheet.pdf