Amphenol Aerospace Operations D38999/26KJ61AN
D38999/26KJ61AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KJ61AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26KJ61AN.pdf
Availability of D38999/26KJ61AN
QUANTITY
D38999/26KJ61AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KJ61AN
Internal Part NumberEIS-D38999/26KJ61AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesFirewall Usage, Shielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KJ61AN
Related LinksD38999/, D38999/26KJ61AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KJ61AN Details Description
Related parts for D38999/26KJ61AN
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SOCKET HEX 3/32" 1.50" datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DSP/SRL 24TSSOP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W datasheet.pdf
RES 22.0 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
DISPLAY 9.2MM YELLOW 3DIGIT CC datasheet.pdf
SCR 1600V 30A TO-247 datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf