Souriau Connection Technology D38999/26KJ61SNL
D38999/26KJ61SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KJ61SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26KJ61SNL.pdf
Availability of D38999/26KJ61SNL
QUANTITY
D38999/26KJ61SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KJ61SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26KJ61SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KJ61SNL
Related LinksD38999/2, D38999/26KJ61SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26KJ61SNL Details Description
Related parts for D38999/26KJ61SNL
JUMPER-H2730TR/C2016L/X 3" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BATTERY GAS GAUGE 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 2B 1-5V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IGBT 600V 55A 175W TO220 datasheet.pdf
15P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 1206 datasheet.pdf