Amphenol Aerospace Operations D38999/26LJ20PN
D38999/26LJ20PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26LJ20PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26LJ20PN.pdf
Availability of D38999/26LJ20PN
QUANTITY
D38999/26LJ20PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26LJ20PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26LJ20PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions30 (23 + 7 Coax)
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated300VAC, 450VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26LJ20PN
Related LinksD38999/, D38999/26LJ20PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26LJ20PN Details Description
Related parts for D38999/26LJ20PN
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A TO220F datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf