Amphenol Aerospace Operations D38999/26MD19JA
D38999/26MD19JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MD19JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26MD19JA.pdf
Availability of D38999/26MD19JA
QUANTITY
D38999/26MD19JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MD19JA
Internal Part NumberEIS-D38999/26MD19JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MD19JA
Related LinksD38999/, D38999/26MD19JA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MD19JA Details Description
Related parts for D38999/26MD19JA
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER 4P-4P F-F PNL MNT datasheet.pdf
IC AMBIENT LIGHT SENSOR 6-WSOF datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN SPRING 5POS SNGL SMD datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
20POS PULL TAB ACCY datasheet.pdf