NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA312X-600E,127
BTA312X-600E,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA312X-600E,127
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220-3
Datasheet Download
BTA312X-600E,127.pdf
Availability of BTA312X-600E,127
QUANTITY
BTA312X-600E,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA312X-600E,127
Internal Part NumberEIS-BTA312X-600E,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)95A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA312X-600E,127
BTA312X-600E,127 Details Description
Related parts for BTA312X-600E,127
CONN HEADER 35POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 51K OHM 4SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
RES 221K OHM 2W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf