Amphenol Aerospace Operations D38999/26MF11SN
D38999/26MF11SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MF11SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26MF11SN.pdf
Availability of D38999/26MF11SN
QUANTITY
D38999/26MF11SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MF11SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MF11SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MF11SN
Related LinksD38999/, D38999/26MF11SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MF11SN Details Description
Related parts for D38999/26MF11SN
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
RES 388 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
VARISTOR 735V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf