ST STTH2003CFP
STTH2003CFP picture photo
Mfg. Part Number
STTH2003CFP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 300V 10A TO220FP
Datasheet Download
STTH2003CFP.pdf
Availability of STTH2003CFP
QUANTITY
STTH2003CFP Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH2003CFP
Internal Part NumberEIS-STTH2003CFP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH2003 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 300V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH2003CFP
Related LinksSTTH2, STTH2003CFP Datasheet, ST Distributor
STTH2003CFP Details Description
Related parts for STTH2003CFP
CONN HEADER .100 SNGL STR 12POS datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.157" NYLON BLACK datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RF SWITCH 3GHZ SPST datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
A4 MQ 400W 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
IC FPGA 942 I/O 1704BGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO204AL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RD/HF CONNECTORS datasheet.pdf
470UF 10V 8X11,5 datasheet.pdf