Amphenol Aerospace Operations D38999/26MF18SN
D38999/26MF18SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MF18SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26MF18SN.pdf
Availability of D38999/26MF18SN
QUANTITY
D38999/26MF18SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MF18SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MF18SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18 (14 + 4 Coax)
Shell Size - Insert19-18
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MF18SN
Related LinksD38999/, D38999/26MF18SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MF18SN Details Description
Related parts for D38999/26MF18SN
CONN PWR JACK 2.0X6.5MM HIGH CUR datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.049" (1.25mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
MPACS 5R RA REC "C" 11P datasheet.pdf
CONN COUPLR RCPT MPO-MPO SIMPLEX datasheet.pdf
CONN IDC 8POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
RES 36 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONN RECEPT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO41 datasheet.pdf